• 06LUT
  Chcesz poprawić swoją muskulaturę ? Najpierw skup się na tym, żeby twoje ciało stało się silniejsze !

  Chcesz poprawić swoją muskulaturę ? Najpierw skup się na tym, żeby twoje ciało stało się silniejsze !

  Zgodnie z powiedzeniem, że żeby zdobyć coś na czym Ci zależy, często będziesz musiał spróbować zrobić coś, co nie jest bezpośrednio związane z tym celem. Zasada uniwersalna w naszym życiu, załóżmy, że chcesz zarabiać więcej pieniędzy, żeby to osiągnąć zamiast pracować więcej, powinieneś postarać się stać lepszym specjalistą w swojej dziedzinie. Zanim zaczniesz bezpośrednio pracować nad tym żeby zarabiać więcej, najpierw musisz poświęcić czas na to żeby dokształcić się, zdobyć jakieś dodatkowe umiejętności – wyspecjalizować się w jakieś nowej umiejętności.

  Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku gdy chcesz osiągnąć jakiś cel związany z sylwetką. Zanim wprowadzisz w życie plan nastawiony na budowę mięśni, najpierw powinieneś poprawić swoje wyniki siłowe. Zanim zdecydujesz się na redukcje tkanki tłuszczowej, najpierw powinieneś jeść coraz więcej, zintensyfikować swój trening, nakręcić metabolizm – dopiero to da Ci odpowiednią bazę wyjściową do osiągnięcia celu nadrzędnego.

  Okej, załóżmy że twoim celem jest poprawa muskulatury sylwetki, właściwie dlaczego powinieneś się skupiać na tym żeby rozwijać swoją siłę. Przecież tego rodzaju trening, mocno się rozmija, w końcu trening nastawiony na siłę to najczęściej zakres powtórzeń 1-5, duże obciążenia i długie przerwy między seriami. Natomiast trening nastawiony na hipertrofię (rozwój masy mięśniowej) to większy zakres powtórzeń oraz krótsze przerwy.

  Poprawa siły, daje Ci lepszą bazę do rozwoju muskulatury – tak samo jak dobre wykształcenie daje Ci lepszy start w życiu.

  W czym pomoże Ci większa siła, jeżeli chodzi i szybsze zdobywanie masy mięśniowej?
  Rozwój muskulatury sprowadza się do zasady progresywnego zwiększania objętości (volume) w określonych zakresach powtórzeń.
  Jeżeli okres budowy siły w którym np. poprawiłeś swój wynik w wyciskaniu leżąc z 100kg do 120kg, sprawia że pracując w zakresie 4 serie po 8 powtórzeń, zamiast obciążenia 80kg (80% Ciężaru Maksymalnego z wyniku 100kg – CM) używasz obciążenia 96kg (80% CM z wyniku 120kg). To suma obciążenia jaki zrealizujesz w trakcie treningu porównuje się 1600kg ( 8 x 4 x 80kg) do 3072kg ( 8 x 4 x 96kg) – zauważ jest to niemal dwukrotnie większa objętość treningowa !!

  Taki bodziec niesamowicie wpłynie na rozwój twojej muskulatury !

  Drugą równie ważną zaletą wpływu treningu siłowego na trening hipertroficzny jest fakt, że trening siłowy z natury nie prowadzi do wzrostu wagi. Osoba trenująca siłowo, waży cały czas tyle samo, jednak jej mięsnie są coraz silniejsze. Wynika to z poprawy neurologicznego połączenia mózg – mięśnie tzw. motoneuronów. Ciało poddane dużym obciążeniom zewnętrznym „uczy się”, rekrutować coraz więcej jednostek motorycznych – dzięki czemu na treningu wykorzystujemy większy potencjał swoich mięśni. Trening hipertroficzny polega na niszczeniu włókien mięśniowych i późniejszej ich nadbudowie – im więcej jesteśmy w stanie więc zaangażować włókien mięśniowych tym dla rozwoju muskulatury lepiej.

  BILBLIOGRAFIA
  1. Muscle hypertrophy, hormonal adaptations and strength development during strength training in strength-trained and untrained men. Juha P. Ahtiainen, Arto Pakarinen, Markku Alen,William J. Kraemer, Keijo Häkkinen
  2. Effects of strength training and immobilization on human muscle fibres. J. D. MacDougall, G. C. B. Elder, D. G. Sale, J. R. Moroz, J. R. Sutton
  3. Neuromuscular adaptation during prolonged strength training, detraining and re-strength-training in middle-aged and elderly people. K. Häkkinen, M. Alen, M. Kallinen, R. U. Newton, W. J. Kraemer

   

  SYLWESTER KOWAL

  2018-01-11_LP8_2262 1

Odpowiedz

Cancel reply