CZYM JEST TRENING INTERWAŁOWY?

Jest to trening, który charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością a krótkim czasem trwania. Mówi się, że taki trening nie powinien przekraczać 20min. Natomiast dobry interwał można wykonać również w 10min i będzie on tak samo efektywny.

Przykład takiego treningu?

30sekund pracy + 15 sekund przerwy powtórzone 8 razy.

Trening interwałowy możemy podzielić na dwa rodzaje ze względu na jego intensywność :

-interwał intensywny – praca trwa krócej niż przerwa
-interwał ekstensywny – praca trwa dłużej niż przerwa

TRENING CARDIO
Trening cardio, to trening charakteryzujący się średnim czasem trwania natomiast co ważne, stałą intensywnością. Może on trwać 45min, np. bieg o stałym tempie, tętnie etc. Trening cardio zaczyna się od 20min w górę, może trwać nawet godzinę czy półtorej. Najważniejsza jego cecha to umiarkowana intensywność. Powiedzmy, że jeśli w treningu interwałowym będzie to 90% maksymalnych możliwości to tutaj powinno być to 65-75%.

KTÓRY Z NICH BĘDZIE LEPSZY?
To wszystko zależy od tego, jaki jest cel.
Jeśli Twoim celem jest redukcja wagi, wybrałbym tutaj trening interwałowy.
Jeśli natomiast chciałbyś pracować nad wytrzymałością i kondycją, trening cardio może okazać się lepszym wyborem. Obie z tych form będą sprzyjające w kontekście poprawy krążenia, dotlenienia organizmu, mięśni, komórek. Każda z tych form będzie dobrą formą aktywności fizycznej. Więc obie te formy wykazują działanie prozdrowotne. Natomiast udowodnione jest, że 20min treningu interwałowego ma przybliżone efekty do dwa razy dłuższego treningu cardio. Tak więc po co „tracić”, skoro można zrobić to w równie efektywny sposób szybciej?

Trening interwałowy Trening cardio
Krótki czas trwania(do 20min) Długi czas trwania(powyżej 30min)
Wysoka intensywność Mała intensywność
Dowolna forma Mała możliwość urozmaicenia

CO DLA KOGO?
Trening interwałowy wymaga już pewnego stopnia zaawansowania. Nie zalecałbym tej formy treningu dla osoby początkującej ze względu na wysoką intensywność, dynamikę, tempo tego treningu. Ewentualnie krótsza sesja, o trochę niższej intensywności na początek mogłaby się sprawdzić. Jeśli jesteś osobą już jakiś czas ćwiczącą, wytrenowaną to forma tego treningu jest jak najbardziej dla
Ciebie. Zalecałbym włączenie takiego treningu na koniec całej jednostki treningowej, jako zakończenie. Chcąc dotlenić swój organizm, poprawić krążenie, pracę serca wybierz trening cardio, który jest nieco spokojniejszy natomiast będzie on wymagał poświęcenia większej ilości czasu.

 

Źródła :
1. http://janiszewska.com/wp-content/uploads/2016/10/aktywno%C5%9B%C4%87-fizyczna-profilaktyka-ch.-serc.-nacz.f.pdf 
2. http://www.sp24.tarman.pl/document/roznosci/publikacje/ref_wf_1.pdf 
3. https://ojs.kardiologiapolska.pl/kp/article/view/364