Zyskaj świetną formę, naucz się jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności nie narażając się na kontuzje, pozbądź się bólu stawów, osiągaj spektakularne wyniki treningowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w naszym centrum treningowym w Zakliczynie. Zapraszamy!

WYBIERZ KLUB

Zmęczony? Czas na odpoczynek.

Tak, potrzebujesz odpoczynku. Jesteś zabiegany, zapracowany, zestresowany – znam to. Ja czasami też. Odpoczynek jednak nie jedno ma imię.

„Nie będę dziś trenować bo jestem już wystarczająco zmęczony.” Brzmi logicznie prawda? Fakt, potrzebujesz odpoczynku, ale czy to oznacza, że musisz spędzisz wieczór na kanapie oglądając film lub poleżeć w łóżku bawiąc się smartfonem?

Mam lepszą propozycję – rusz się! Tak… Jesteś zmęczony? Więc zmęcz się jeszcze trochę.

A może odpoczywaj robiąc trening? Da się?

Odpowiadam: da się! Zapytasz jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej:

Odpoczynek dzielimy na dwie podstawowe grupy:
  • Odpoczynek bierny
  • Odpoczynek czynny

Odpoczynkiem biernym nazywamy te aktywności, które nie wymagają od nas żadnej aktywności ruchowej jak przede wszystkim sen ale także czytanie książek, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Odpoczynek czynny to wszelkie formy aktywności ruchowej, które mają sprawiać przyjemność i pozwalać na regenerację przy jednoczesnym pobudzeniu układu krążeniowo-oddechowego oraz naszych mięśni. Każdy może wybrać sposób odpoczynku czynnego według własnych upodobań: może to być spacer, przejażdżka na rowerze, zastosowanie ćwiczeń oddechowych, jogging czy różnego rodzaju gry i zabawy sportowe.

Ważne aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy odpoczynkiem czynnym i biernym, zatem każdy musi dopasować ich ilość do własnego trybu życia uwzględniając w tym czas poświęcany pracy, szkole, ilość snu oraz obciążenia dodatkowe takie jak: stres, czy chociażby infekcje.

Ale czy nie wystarczyłoby odpoczywać biernie?

Należy pamiętać, że najważniejszy jest balans pomiędzy tymi dwoma typami odpoczynku. Dlaczego? Bo i jednego i drugiego potrzebujemy w takim samym stopniu. Ponadto okazuje się, że czynne odpoczywanie przynosi w wielu sytuacjach więcej korzyści dla organizmu i pozwala wypocząć szybciej niż gdybyśmy zrezygnowali z ruchu. Taką teorię przedstawił rosyjski fizjolog Iwan Sieczenow, który udowodnił, że uruchamiając dotychczas niepracujące mięśnie dochodzi do szybszej regeneracji w miejscach które wcześniej podejmowały intensywną pracę. Ma to swoje podłoże fizjologiczne, bowiem uruchomienie tzw. „pompy mięśniowej” przy wysiłkach o niskiej intensywności wpływa pozytywnie na usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii oraz zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze, które są niezbędne
w procesie regeneracji. Podniesiona podczas wysiłku wentylacja płuc pozwala na dostarczenie większej ilości tlenu, który w przemianach metabolicznych przyczynia się do szybszej eliminacji zbędnych metabolitów.

Aktywny wypoczynek powoduje globalne rozluźnienie mięśni co związane jest z likwidacją stresu oraz odpowiednim bodźcowaniem układu nerwowego. Regularnie wykonywany pozwala na utrzymanie tego stanu rozluźnienia przez dłuższy czas dzięki czemu można w prosty sposób poprawić jakość swojego snu, a co za tym idzie zmniejszyć uczucie senności następnego dnia i zwiększyć swoją produktywność. Łatwo zauważyć jak bardzo powiązane są ze sobą dwa rodzaje odpoczynku, jak pozytywne skutki przynoszą przy odpowiednim ich doborze. Warto pamiętać, że samo zmęczenie coraz częściej związane jest nie z przemęczeniem mięśni ale z nagromadzeniem stresu w organizmie oraz z bezczynnością ruchową. Aby to zminimalizować warto wprowadzić ruch jako regularny element codziennego wypoczynku.

Przede wszystkim pamiętaj o jednym: człowiek jest stworzony do ruchu. Zanim kolejny raz zasiądziesz na kanapie pomyśl czy nie warto byłoby odpocząć na spacerze na świeżym powietrzu, zrobić krótką przejażdżkę na rowerze po okolicy czy chwilę się porozciągać.