Zyskaj świetną formę, naucz się jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności nie narażając się na kontuzje, pozbądź się bólu stawów, osiągaj spektakularne wyniki treningowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w naszym centrum treningowym w Zakliczynie. Zapraszamy!

WYBIERZ KLUB

Biegasz lub chcesz zacząć? Zobacz co musisz zrobić!

Biegasz lub chcesz zacząć? Zobacz co musisz zrobić!

O bieganiu można usłyszeć wiele sprzecznych opinii…

Niektórzy uważają, że jest to bardzo zdrowa forma aktywności dla każdego, z kolei inni, że powoduje schorzenia, przeciążenia i kontuzje.

Co zatem jest prawdą – bieganie rekreacyjne jest zdrowe, czy nie do końca?

Bieganie jest jedną z najłatwiej dostępnych form aktywności, do której potrzebujesz tylko stroju sportowego i wygodnych butów.

Jest to aktywność fizyczna, która może przynieść wiele korzyści dla organizmu, takich jak:

– Redukcja tkanki tłuszczowej – podczas biegania można spalić sporo kalorii, dzięki czemu szybciej zredukujesz tkankę tłuszczową, a co za tym idzie poprawisz sylwetkę.

– Wzmocnienie stawów oraz układu kostnego – w trakcie biegu występują naprężenia mechaniczne, które przyczyniają się do zwiększania gęstości mineralnej kości.

– Redukcja stresu – podczas uprawiania sportu wytwarzane są endorfiny, które odpowiadają za komfort psychiczny, równowagę mentalną i ogólne zadowolenie. Dzięki temu za sprawą biegania możesz z łatwością pozbyć się stresów dnia codziennego.

– Poprawa sprawności układu krążeniowego  – dzięki bieganiu możesz zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o połowę! Wynika to z tego, że bieganie obniża ciśnienie krwi (osoby wytrenowane mają znacznie niższe ciśnienie), tętno spoczynkowe, oraz reguluje poziom cholesterolu.

– Sprawniejszy układ oddechowy – regularne bieganie wpłynie na zwiększenie pojemności płuc i lepszą pracę układu oddechowego. Poprawiasz swoją kondycję i wytrzymałość, które przydadzą Ci się w codziennych czynnościach.

– Poprawa samopoczucia – bieganie, jak każda forma aktywności, zdecydowanie poprawia nasze ogólne samopoczucie. Mamy więcej energii i chęci do działania.

– Lepszy sen – przyjemne zmęczenie fizyczne ułatwi Ci zasypianie i sprawi, że sen będzie bardziej wartościowy.

Jednak, żeby bieganie przynosiło korzyści i nie obciążało za bardzo kręgosłupa i stawów, należy się do niego odpowiednio przygotować! I nie chodzi tutaj o rozgrzewkę przed (która oczywiście jest zdecydowanie potrzebna), ale o dłuższe przygotowania do sezonu biegowego.

 

Jak zatem przygotować się do przygody z bieganiem, co warto zrobić?

Wykonaj badania.

Warto upewnić się, że z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Dobrze jest zbadać poziom cukru, cholesterolu, żelaza, magnezu, potasu i sodu.

Badania zrobione? Teraz potrzebujesz przygotować swoje mięśnie i stawy do pracy, którą będą musiały wykonywać podczas biegania.

Warto wprowadzić regularne treningi ogólnorozwojowe.

Podczas tych treningów należy skupić się na wzmocnieniu mięśni core, mięśni pośladkowych oraz mięśni nóg. Warto także pamiętać o ćwiczeniach stabilizacyjnych oraz poprawiających mobilność w stawach. Odpowiednio zaplanowane treningi najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu.

Przed rozpoczęciem biegania musisz nauczyć się prawidłowej techniki biegu.

Wydawać by się mogło, że biegać każdy potrafi, ale to nieprawda. Odpowiednia technika biegu sprawi, że bieg będzie dla Ciebie przyjemniejszy, wolniej będziesz się męczyć i nie będzie pojawiał się żaden ból.

Poproś doświadczonego trenera o pomoc.

Na początku zdecydowanie warto wybrać się do trenera, który nauczy Cię jak prawidłowo wykonywać dane ćwiczenia tak, aby były jak najbardziej efektywne i bezpieczne. Trener to osoba doświadczona, ma wiedzę w tym zakresie, dlatego wybierze ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie, które przygotują Twoje ciało do bezpiecznego biegania. Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać prawidłowa technika, to trener zadba o to, byś poprawnie ćwiczył i skoryguje występujące błędy.

Na początku najlepsze będą treningi personalne lub treningi w małych grupach, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że trener podejdzie do Ciebie indywidualnie.

Zacznij od marszobiegów.

Jeśli nie biegałeś wcześniej najlepiej zacząć od marszobiegów – czyli biegu przeplatanego marszem. Stopniowo skracając czas marszu, a wydłużając biegu.

Jeśli mądrze podejdziesz do przygotowania biegowego i odpowiednio wzmocnisz swoje ciało ta aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i sylwetkę.

Bieganie jest jedną z lepszych form spędzania wolnego czasu, dlatego powstawanie odpowiednio przygotowanych tras w naszym rejonie to świetna inicjatywa. W naszej okolicy ścieżki pieszo – rowerowe znajdują się w Zakliczynie, Dobczycach lub Myślenicach.