zdrowy sen, bez porannego bólu pleców.
Zadbaj o SEN, wstań bez bólu.
Sen odgrywa rolę naturalnej regeneracji. To bardzo istotny element w drodze po lepsze samopoczucie i energię do działania. Zobacz jak można o niego zadbać:
1. HIGIENA SNU CZYLI PRZYGOTOWANIE MIEJSCA DO SPANIA
Wywietrzone pomieszczenie- niższa temperatura niż w całym domu. Obniżona temperatura w pomieszczeniu automatycznie obniża nam temperaturę naszego ciała co wpływa na wydłużenie snu głębokiego- wydłużenie momentu regeneracji. Najlepiej 16-19o
Zaciemnienie- Zamykamy oczy, żeby organizm wiedział, że ma spać. Szyszynka (hormon) odpowiada za sen, wytwarza melatoninę i reaguje na bodźce świetlne. Dlatego tak ważny jest odpoczynek przed snem. Szczególnie od światła niebieskiego, które jest np. w smartphonach, telewizorze, komputerze.
Kolor ścian- najlepszy będzie kolor ZIELONY kojarzy się z naturą lub NIEBIESKI, kojarzony ze spokojem. Inne kolory: czerwony, żółty i pomarańczowy są jednak kolorami intensywnymi, pobudzającymi. Świetnie się nadadzą w innych pomieszczeniach.
Miejsce w domu- według zasady Feng Shui, sypialnia powinna znajdować się w południowo-zachodniej części domu. Łóżko powinno być ustawione tak, aby głowa znajdowała się na północ a nogi na południe. Zagłówek powinien być umieszczony na pełnej ścianie. W pomieszczeniu jak najmniej rzeczy, a nawet należy schować ubrania po ciężkim i stresującym dniu.
Pora chodzenia spać- zadbaj o to aby pora chodzenia spać była regularna
2. POSIŁEK PRZED SNEM
Powinniśmy zjeść posiłek ok. 2h przed snem. Jest to związane z procesami trawiennymi, które zachodzą w naszym organizmie. Pamiętajmy, że jelita znajdują się na wysokości miednicy oraz odcina lędźwiowego kręgosłupa. Niestrawność, ciężkie i tłuste potrawy oraz problemy gastryczne przyczyniają się do bólu w tej okolicy.
3. NAWODNIENIE ORGANIZMU
Dehydratacja- odwodnienie krążków międzykręgowych
Podczas stania, siła grawitacji powoduje, że krążki międzykręgowe są ściśnięte, uwypuklając dysk wraz z jądrem miażdżystym.
Leżąc, podczas snu, kręgosłup odpoczywa. Jądro krążka międzykręgowego ulega nawodnieniu, dzięki czemu zyskujemy lepszą amortyzację w stawach kręgosłupa.
Należy wypijać 1,5l wody dziennie, nawadniać organizm aby odżywić jądro miażdżyste krążka międzykręgowego.
4. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PRZED SNEM
Jak ćwiczenia wpływają na nasz sen?
Jakie wybrać ćwicząc wieczorem?
Zrezygnować z aktywizujących, pobudzających form aktywności fizycznej. To powoduje zwiększenie aktywności układu współczulnego, który odpowiada za wzrost tętna, rozszerzenie źrenic, rozszerzenie naczyń krwionośnych, hamowanie perystaltyki, wzrost produkcji reniny (enzym, hormon zwierzęcy, podnosi ciśnienie krwi w nerkach).
Zalecany jest spokojny relaks, Pilates, rozciąganie, zdrowy kręgosłup. Wolne ćwiczenia nastawione na kontrolę ruchu będą likwidować zbyt duże napięcie w okolicy krzyżowej. Spowodowane jest to osadzeniem ośrodków układu przywspółczulnego w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego na poziomie S1-S2.
5. POZYCJA W JAKIEJ ŚPISZ MA ZNACZENIE
Spanie na boku, przekręcając się i zmieniając pozycje
Najbardziej ergonomiczną pozycją jest leżenie bokiem, wsadzając sobie pod kolana kołdrę czy też jakiś wałek/nieużywaną poduszkę.
Spanie na boku z nogami ugiętymi na poduszce, która będzie dopasowywać się do naturalnej krzywizny odcinaka szyjnego.
Twardość materaca powinna być nie za miękka, ponieważ wtedy pod wpływem ciężaru ciała, kręgosłup będzie zbyt mocno wygięty. Nie może być zapadnięty. Tu fajna rada, żeby obrócić materac do góry nogami lub góra/dół podczas zmiany pościeli.
Najmniej korzystną pozycją, jest spanie na brzuchu. Obciąża to nadmiernie odcinek lędźwiowy. Osoby, które odczuwają dolegliwości w tym obszarze powinny CAŁKOWICIE zrezygnować z takiego ułożenia ciała podczas snu.
Dbanie o swoje zdrowie również w aspekcie snu to kolejne ogniwo w drodze do lepszego samopoczucia. Rozpoczęcie dnia po dobrej nocy to większa motywacja do działania, lepsza koncentracja od samego rana i prognoza na dużo wyższą efektywność.