Zyskaj świetną formę, naucz się jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności nie narażając się na kontuzje, pozbądź się bólu stawów, osiągaj spektakularne wyniki treningowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w naszym centrum treningowym w Zakliczynie. Zapraszamy!

WYBIERZ KLUB

Encyklopedia Mitów na temat zdrowia kręgosłupa.

Encyklopedia Mitów na temat zdrowia kręgosłupa.

Czy zdarzyło Ci się słyszeć różne hasła dotyczące kręgosłupa?
A może po prostu potrzebujesz wiedzieć co one oznaczają?

Zapraszam Cię do Encyklopedii Mitów na temat zdrowia Twojego kręgosłupa.

  1. Mam lordozę

To nie choroba, a jedynie naturalna krzywizna kręgosłupa. Każdy człowiek ma lordozę.  Jest ona wykształcona w postaci większego lub mniejszego łuku. Wraz ze zmianami środowiskowymi, czynników zewnętrznych, stylu życia, lordoza może się wypłaszczać lub pogłębiać (hiperlordoza).

  1. Wyprostowana postawa ciała, zawsze i wszędzie

Pozycja kręgosłupa rozluźniona lub usztywniona- NIE. Sylwetka powinna być ustawiona w osi pionowej do podłoża podczas stania. Chodzi o to, gdzie znajduje się kręgosłup. Jego naturalne krzywizny same w sobie mają amortyzować wstrząsy. Dodatkowo tkanki miękkie, więzadła, stawy wzmacniają podstawę naszego ciała. Dzięki temu kręgosłup jest odporniejszy na obciążenia 17-krotnie.Ćwiczmy poprawną postawę ale nie używajmy jej nagminnie.

  1. Na ból pleców niezbędny odpoczynek

I to jest pól prawdy. Wiadomo, że czasem dokuczają nam bóle i pamiętajmy, że jesteśmy ludźmi więc ból też jest dla nas bardzo ważną informacją. Jeśli wiemy co jest przyczyną bólu: może zwiększony poziom pracy to wiadomo, że odpoczynek prawdopodobnie będzie kluczowy. Jeśli jednak odpoczynek jest jedynym środkiem, który daje ulgę permanentnym bólom pleców to na 100% trzeba się temu bliżej przyjrzeć.

  1. Ćwiczenia w 100% niwelują ból pleców

NIE. Nie da się w 100% zwalczyć bólów pleców tylko ćwiczeniami. Jest to jeden z elementów, który ma Ci pomóc, w zależności od tego co się dzieje w środku. Oczywiście dodam pewne ALE. Jeśli te dolegliwości zabierają nam całą energię to aktywność fizyczna pośrednio zadziała na skutki tego bólu.  Jesteśmy zestresowani- wyrzucimy całe napięcie z ciała, Cały dzień siedzimy w pracy, samochodzie, na krześle podczas posiłku, na kanapie oglądając film- ćwiczenia to obowiązkowa dawka ruchu Czujemy się wypompowani z energii-  pobudzi to nas do działania Zyskujesz moc, którą zabiera Ci ból. Czyli efekt pośredni ćwiczeń. Jeśli regularne ćwiczenia nie pomagają to bólem należy zająć się u fizjoterapeuty lub lekarza.

  1. Masaże mnie wyleczą

Może. Na pewno rozluźnią mięśnie i tkanki przy kręgosłupie. Często mogą  spowodować podrażnienie miejsc objętych stanami zapalnymi. Jest to świetny półśrodek do walki z bólami napięciowymi.

  1. Pas lędźwiowo-krzyżowy jest ostatecznością.

Jest to kolejny element procesu rehabilitacyjnego lub czasowego uśmierzenia bólu. Trzeba odpowiednio z nim pracować po to, żeby nie doprowadzić do całkowitego wyłączenia pracy mięśni grzbietu.

  1. Dysk mi wypadł i mam rwę kulszową.

Fizycznie dysk w kręgosłupie nie może wypaść. Wyobraź sobie dwa ciasteczka z dżemem w środku.  Jak ściśniesz, dżem wyjdzie po bokach.  To samo dzieje się w kręgosłupie.  Jak mamy duży nacisk siły, krążek międzykręgowy będzie się „wylewać” na zewnątrz. Efektem tego, może być drażnienie nerwów-> objawy rwy kulszowej.

  1. Rezonans znajdzie przyczynę bólu.

Nie. Rezonans jest badaniem obrazowym i jeżeli zaczynamy swoją przygodę ze zdefiniowaniem co się w tym kręgosłupie dzieje to jak najbardziej będzie to przydatne narzędzie. Jednak często występuje ból pleców i nie wykonuje się badań obrazowych bo wystarczy zacząć się ruszać. Wszystko to jest związane ze stylem życia, poziomem napięcia ciała, tkanek czy też w związku z różnymi przeżyciami.

 

Mam nadzieję że mój artykuł rozjaśnił wiele Twoich wątpliwości. Jeśli chcesz zasięgnąć indywidualnej pomocy w zakresie zdrowia Twojego kręgosłupa zapraszam do kontaktu KLIKNIJ aby zapisać się na konsultację:

👇👇👇👇👇👇👇