Zyskaj świetną formę, naucz się jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności nie narażając się na kontuzje, pozbądź się bólu stawów, osiągaj spektakularne wyniki treningowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w naszym centrum treningowym w Zakliczynie. Zapraszamy!

WYBIERZ KLUB

Jak wyrabiać w sobie dobre nawyki?

Jak wyrabiać w sobie dobre nawyki?

Zgodzisz się ze mną, że jednym z podstawowych czynników warunkujących osiągnięcie celu jest regularne dążenie do niego. Zwłaszcza jeśli mowa o prozdrowotnym podejściu do swojego ciała rozumianym jako pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, utrzymanie siły i sprawności na odpowiednim poziomie czy poprawa wydolności. Wszystkie te rzeczy wymagają treningu oraz racjonalnego odżywiania. I jedno i drugie powinno być wykonywane regularnie, inaczej znów złapiesz się na tym, że wszelkie Twoje starania i próby pójdą na marne, a cel wcale się nie przybliża. Podstawą osiągnięcia celu jest zatem regularność.

Jak zatem w łatwy sposób wprowadzić ją w życie? Z pomocą przychodzi nam nawyk, czyli zaprogramowana i podświadoma reakcja naszego mózgu. Żeby nie było zbyt prosto, to po Twojej stronie leży zaprogramowanie go w odpowiedni sposób.

Mówi się, że na wprowadzenie w życie nawyku człowiek potrzebuje około 30 dni. Przyjmuje się, że po tym czasie czynność przestaje być przymusem i staje się integralnym elementem naszego życia.  Rozbieżności w teoriach na ten temat są duże, ponieważ każdy z nas ma inne predyspozycje, różne też będą zachowania, które mają w przyszłości stać się nawykami. Często można spotkać zdanie, że wystarczy 21 dni aby zautomatyzować daną czynność, inni twierdzą że trzeba aż 66. Zatem czy w ogóle warto wyrabiać w sobie nawyki? Warto, z jednego prostego względu – aby zautomatyzować całkowicie proces wykonywania niektórych czynności, a przez to wpłynąć na poprawę własnego zdrowia i samopoczucia. Nawyki mamy i dobre i złe, oczywiście chcemy aby przeważały te pierwsze, niestety często można zaobserwować także te drugie. Warto zatem wprowadzać nawyki składające się z prostych, pozytywnie wpływających na nas rzeczy. Jak to zrobić? Oto kilka prostych rad.

  1. Nawyk musi być konkretny – oznacza to, iż jeśli chcesz aby jakieś zachowanie stało się nawykiem i jego wykonywanie odbywało się praktycznie podświadomie, powinieneś jasno określić tą czynność, ile czasu Ci ona zajmie oraz kiedy będziesz ją rozpoczynać.
  2. Wybierz jedno lub dwa zachowania, które chcesz wprowadzić, nie więcej. Po prostu nie wszystko na raz. Możesz wprowadzić więcej zmian ale to wymaga czasu, zacznij od jednego lub dwóch zachowań, gdy uda Ci się je wykonywać regularnie, dopiero wtedy próbuj wprowadzić następne.
  3. Rozpocznij wyzwanie tylko na 30 dni, nie dłużej. Dlaczego? Perspektywa zmuszania się do jakiejś czynności przez dłuższy czas na pewno będzie działać zniechęcająco. A miesiąc? Myślę że bez problemu dasz radę, możesz nawet odliczać dni do końca… A co później? Prawdopodobnie po 30 dniach nie będziesz już nawet myśleć że mogłoby być inaczej niż przez ostatnie dni, zdążysz przywyknąć do rutyny i nie będziesz chcieć tego zmieniać. Ponadto 30 dni będzie sukcesem, który na pewno dodatkowo Cię zmotywuje, zwłaszcza jeśli zobaczysz pierwsze efekty.
  4. Przeanalizuj co przyniesie Ci wprowadzenie tego nawyku, wyobraź sobie jak zmieni się Twoja sytuacja gdy już zdołasz go w sobie wyrobić. Taka wizualizacja często pomaga w trudnych chwilach. Realny i namacalny cel jest jednym z najlepszych rodzajów motywacji do utrzymania zmian.
  5. Na początku znajdź zachowania, które będą dla Ciebie proste i przyjemne do regularnego wykonywania. Gdy je jako pierwsze uda Ci się wprowadzić jako nawyk wzrośnie Twoja pewność siebie. Następnie łatwiej będzie Ci rozpocząć starania o to co wydaje się być trudniejsze.
  6. Ustaw przypomnienie w telefonie. Często gdy chcemy rozpocząć jakąś nową aktywność po prostu o niej zapominamy. Jeśli udało Ci się dobrze zaplanować konkretny czas kiedy zaczniesz wprowadzać swój nawyk w życie, to łatwo ustawisz przypomnienie w telefonie aby nie przegapić okazji do działania.

Dobre nawyki są pomocne w osiąganiu głównego celu. W momencie gdy zdecydujesz się je wprowadzać same stają się poniekąd celem. Najważniejsze jednak aby samodoskonalenie i dążenie do upragnionego celu dawało Ci satysfakcję. Nie zniechęcaj się, jeśli się nie uda, zawsze masz kolejną szansę aby wprowadzić nowe zachowanie lub pozbyć się tego, które Ci w jakiś sposób przeszkadza. Pamiętaj też, że każda pozytywna zmiana, nawet ta najmniejsza, jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy uda Ci się ją wykonywać regularnie. Stanowi świetną bazę do rozwoju kolejnych nowych nawyków i pozytywnych zachowań.