JAK PRZYGOTOWAĆ TRZYLATKA NA ZAJĘCIA DODATKOWE. [6 PRAKTYCZNYCH PORAD]
Zacznijmy od tego, że jeśli Twoje dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, zajęcia bez mamy, które trwają godzinkę są najlepszą formą przygotowania do tego wydarzenia.
Nie znaczy to jednak że na pewno obędzie się bez płaczu i stresu. Jeśli Twoje dziecko ostatnie 3 lata spędziło tylko z Tobą 24h na dobę, nie dziw się, że godzina bez mamy to dla niego nowa i stresująca sytuacja. Jednakże stres i nowości towarzyszą nam na każdym etapie życia i nie należy z nich rezygnować. Twoje dziecko również musi się nauczyć zachowania w takich sytuacjach.
Z mojego doświadczenia jako mamy oraz pedagoga wiem, że niestety podstawą nastawienia dziecka jest nastawienie rodzica. Czyli zaczynamy od siebie!
1. Jeśli nie jesteś pewna, że chcesz zapisać swojego malucha na zajęcia dodatkowe, nie rób tego. – Niepewna i zdenerwowana mama przekazuje swojemu dziecku negatywne emocje. Pamiętaj jesteś dla swojego malucha źródłem poczucia bezpieczeństwa. Jeśli wyczuje, że się boisz, samo również będzie się bało.
Nie zadawaj pytań w stylu:
”Idziemy dziś na tańce?”
“Mama zapisała Cię na zajęcia chcesz iść?”- przez takie komunikaty zrzucasz nieświadomie na Twoje malutkie dziecko ciężar odpowiedzialności za Twoją niepewną postawę, którego ten mały człowiek na pewno nie udźwignie.
Zamiast tego lepiej powiedz:
“Mam dziś dla Ciebie świetną niespodziankę, zapisałam Cię na zajęcia, na których będą wesołe piosenki dużo dzieci i super pani, która cały czas będzie się z Tobą bawić. Ja już nie mogę się doczekać, ale będzie fajnie.” – pokazujesz w ten sposób że nie ma się czego bać i że nowa sytuacja to przyjemne doświadczenie.
2. Nie wchodź z dzieckiem na salę zajęć. – Im szybciej się rozstaniecie tym lepiej. Nie pokazuj swojemu dziecku, że rozłąka na godzinę to coś dziwnego i przerażającego.
Powiedz:
“Pa pa, kochanie baw się dobrze, mama siedzi tutaj i pije kawkę, obiecaj że jak wrócisz to opowiesz mi o wszystkim co robiliście”
3. Nie wzmacniaj negatywnych odczuć. – Jeśli Twoje dziecko się rozpłacze pod żadnym pozorem nie potwierdzaj, że ta sytuacja jest negatywna. Zastanów się czy to, że Cię nie widzi mimo, że siedzisz w poczekalni jest powodem do strachu? W 90% przypadków jeśli dziecko płacze to około 15 minut. Musi uwolnić emocje oswoić się z nową sytuacją, zrozumieć, zaakceptować. Daj mu na to czas. Jeśli w trakcie tej adaptacji wbiegniesz i zabierzesz go z zajęć potwierdzisz mu, że stała się tragedia i mama przybyła na ratunek.
4. Jeśli dziecko poszło na zajęcia bez problemu, nie sprawdzaj co 15 minut czy nie płacze. – Nad bezpieczeństwem dzieci na zajęciach ruchowych czuwa osoba dorosła z kwalifikacjami pedagogicznymi (w Active Academy zajęcia dla maluszków prowadzi psycholog), która na pewno posiada narzędzia do tego aby poradzić sobie z emocjami Twojego dziecka. Zapisujesz je na zajęcia w grupie po to żeby uczyło się socjalizacji i przyzwyczaiło do tego, że nie zawsze będzie w centrum zainteresowania, nawet jak jest mu smutno.
5. Jeśli wiesz, że nie umiesz kontrolować swoich emocji poproś aby na pierwsze zajęcia odprowadził dziecko Tata. – Mężczyźni posiadali wspaniałą zdolność kontrolowania emocji, która w takich sytuacjach jest kluczowa. Twój partner na pewno świetnie poradzi sobie z rozłąką z dzieckiem więc poproś aby to on odprowadził malucha na zajęcia. Pamiętaj, że będą musieli tam dojechać i wrócić co daje około 2h dla siebie!
6. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie jest gotowe, masz do tego prawo. – Trzyletnie dziecko jest w pełni rozwinięte aby dołączyć do grupy przedszkolnej i przetrwać rozłąkę z mamą na minimum 5 h. Tym bardziej jest gotowe do tego aby wytrzymać bez rodziców 1h. Jeśli uważasz inaczej masz takie prawo i oczywiście nie musisz na siłę ciągnąć go na dodatkowe zajęcia.
Na potwierdzenie wszystkich powyższych słów dodam, że jestem mamą 3 letniego Kuby i 4 letniego Kacpra, kocham obu nad życie i pierwsze nasze rozłąki również przeżywałam. Jednak dzięki temu że trzymałam się powyższych zasad moje dzieci nigdy nie miały z nimi problemu. W przedszkolu nie płakali ani jednego dnia!
Godzinne zajęcia dla maluchów to świetny sposób na to aby mama mogła troszkę odpocząć, a dziecko uczyło się współpracy i samodzielności.
Takie zajęcia mogą przynieść tylko pozytywne efekty, więc nie ma potrzeby się ich bać MAMO!