Zyskaj świetną formę, naucz się jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności nie narażając się na kontuzje, pozbądź się bólu stawów, osiągaj spektakularne wyniki treningowe. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w naszym centrum treningowym w Zakliczynie. Zapraszamy!

WYBIERZ KLUB

TRENING SIŁOWY DZIECI.[Fakty i Mity]

TRENING SIŁOWY DZIECI.[Fakty i Mity]

Biorąc pod uwagę rozwój motoryczny oraz zapobieganie urazom najważniejszą cechą, na której należy się skupić w pracy z dziećmi i młodzieżą jest siła. W przeszłości trening siłowy w sporcie dzieci i młodzieży był przedstawiany w złym świetle. Miał wpływać negatywnie na rozwijającego się zawodnika i powodować urazy. Badania naukowe oraz  wiele doświadczeń treningowych pokazują, że jest dokładnie odwrotnie. Przedstawiamy kilka mitów i faktów na temat treningu siłowego u dzieci.

MIT:

Trening siłowy hamuje wzrost kostny–  Jest to mit, ponieważ badania nie wykazały złego wpływu treningu siłowego na rozwój kości. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ ma on znaczenie dla poprawy mineralizacji kości, zwiększając ich całkowitą masę.

 

MIT:

Trening siłowy jest kontuzjogenny– Prawidłowo przeprowadzony trening siłowy, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu jest znacznie mniej kontuzjogenny niż np. gra w sporty drużynowe.

 

FAKT:

Trening siłowy pozytywnie wpływa na inne cechy motoryczne takie jak: moc, szybkość i wytrzymałość– Dziesiątki badań naukowych udowadniają, że prawidłowo przeprowadzony trening siłowy sprawia, że zawodnicy szybciej pokonują odległości na boisku. Korzystnie wpływa on również na cechę, która warunkuję wysokość wyskoku, przyspieszenie na krótkim odcinku czy dynamikę uderzenia piłki, czyli moc.

 

FAKT:

Trening siłowy zmniejsza ryzyko kontuzji na boisku– Trening siłowy wprowadza pozytywne zmiany w układzie ruchu. Tym samym zmniejsza ryzyko urazów, a szczególnie przewlekłych kontuzji.

 

Myśląc o treningu siłowym dzieci, w początkowych etapach nie mamy na myśli klasycznego treningu na siłowni. Trening ten należy zacząć od nauki prawidłowych wzorców ruchowych i poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Następnie wprowadzamy ćwiczenia oporowe z wykorzystanie masy własne ciała, gum elastycznych jak mogą być piłki lekarskie i stopniowo angażować jak najwięcej partii mięśni.